Terug naar het overzicht
13 maart 2025
Pers

Cyberstudie: bijna twee derde meer bedrijven getroffen in 2024 dan jaar eerder

Cyberaanvallen treffen Belgische bedrijven harder dan ooit: Vanbreda Risk & Benefits, de grootste verzekeringsmakelaar van het land, registreerde vorig jaar elke week één nieuw cyberincident. Dat is een stijging van 64% ten opzichte van 2023. Hoewel drie vierde van de schade beperkt bleef tot 20.000 euro, liep 4% van de bedrijven meer dan 1 miljoen euro schade op. Toch blijven veel bedrijven in ons land de risico's nog altijd onderschatten. De nieuwe Europese richtlijnen* om de weerbaarheid van bedrijven tegen cyberaanvallen op te krikken, moeten daar in 2025 verandering in brengen.

Cyber resized

Het risico dat een bedrijf slachtoffer wordt van een cyberaanval is tegenwoordig aanzienlijk groter dan dat van een fysieke inbraak of brand. Cybercriminaliteit staat daarmee, samen met klimaatverandering en geopolitieke conflicten, bovenaan de lijst van grootste systemische risico’s voor verzekeraars. Ook bedrijven in België worden zich hier meer van bewust: het voorbije jaar verzekerde er zich om de twee werkdagen een nieuw bedrijf tegen cyberschade.

Phishing, hacking en ‘single supplier risico’

Phishing en hacking blijven de twee belangrijkste triggers. Bij negen op de tien cyberschadegevallen ligt een menselijke fout aan de basis. Dat blijkt uit een analyse van Vanbreda Risk & Benefits. De grootste Belgische verzekeringsmakelaar, wiens portefeuille representatief is voor de markt, behandelde in de afgelopen tien jaar meer dan 300 cyberschadedossiers. Een aantal dat jaar na jaar blijft toenemen. 2024 springt eruit als uitzonderlijk, met een stevige verhoging (+64% tegenover 2023) van het aantal schadegevallen tot boven de vijftig – gemiddeld één incident per week.

Ook incidenten bij leveranciers kunnen de eigen werking trouwens ernstig verstoren. De foute software-update van cyberbeveiligingsreus CrowdStrike die vorig jaar tot een van de grootste ICT-pannes in jaren leidde, illustreert het belang om alert te zijn voor het ‘single supplier risico’: de kwetsbaarheid wanneer bedrijven te afhankelijk zijn van één leverancier.

“Voor cybercriminelen wereldwijd blijven methoden als phishing en hacking de gemakkelijkste weg naar succes. Bij 16% van de getroffen bedrijven liep de schade ruim boven de 100.000 euro en bij 4% zelfs tot in de miljoenen door het stilleggen van de bedrijfsactiviteiten. Toch bleef 75% van de schadegevallen vorig jaar beperkt tot 20.000 euro, mede dankzij de snelle interventies van het cyber response team die inbegrepen zijn in de cyberpolis. Na een aanval brengen we bedrijven meteen in contact met onze partners in legal, PR en IT om de schade te beperken. Daarnaast werken we preventief met workshops, ondersteuning bij het opstellen van continuïteits- en incident-plannen en phishingtests. Zo verstuurden we het afgelopen jaar maar liefst 130.000 test-phishingmails om medewerkers te trainen en cyberrisico’s te verkleinen.”

Tom Van Britsom, cyberexpert bij Vanbreda Risk & Benefits

Kostprijs schadegevallen cyber 2024
Kostprijs schadegevallen cyber 2024 - data Vanbreda Risk & Benefits

Elke twee werkdagen sluit nieuw bedrijf cyberpolis af

Vorig jaar sloot de verzekeringsmakelaar om de twee werkdagen een nieuwe cyberpolis af bij een nieuw bedrijf (+16,5%). De totale portefeuille is goed voor 17,1 miljoen euro aan verzekerde premie in cyber. Een stijging van zo’n 10% tegenover 2023. Hoewel het aantal polissen sterk stijgt, stijgen de premies niet in verhouding. Volgens Vanbreda komt dat door een eerste aanzet van een verzachting van de markt: er ontstaat stilaan een evenwicht tussen de premie die verzekeraars jaarlijks ontvangen en de schade die ze uitbetalen voor incidenten.

Stijging premievolume cyberpolissen voorbije 10 jaar
Stijging premievolume cyberpolissen voorbije 10 jaar bij Vanbreda Risk & Benefits

“Omdat cyberaanvallen steeds frequenter worden, vragen bedrijven spontaan naar cyberpolissen. Meestal nadat ze zelf een schadegeval hebben geleden, er net aan ontsnapt zijn, of een schadegeval bij een gekend bedrijf of in de regio hebben gezien. Toch zijn er nog altijd heel wat bedrijven die zich niet bewust zijn van de potentiële risico’s vandaag. We zien dan ook grote verschillen in sectoren. Sommige sectoren in de B2B-omgeving, zoals transport of productie, voelen zich minder geviseerd door cybercriminelen of denken het financiële verlies zelf te kunnen opvangen. Nochtans zijn er wereldwijd al genoeg gevallen van transportbedrijven die door een cyberaanval geen voedingswaren meer konden leveren in de supermarkt of vaststelden dat bijvoorbeeld de temperatuur van de koelcellen werd gemanipuleerd. Vaak met stilstand en dus bedrijfsschade tot gevolg.”

Tom Van Britsom, cyberexpert bij Vanbreda Risk & Benefits

Top 5 van sectoren met meest aantal cyberverzekeringen
Top 5 van sectoren met meest aantal cyberverzekeringen - data Vanbreda Risk en Benefits

Nieuwe Europese richtlijnen rond cybersecurity

Met de invoering van de NIS2-richtlijn, in regel sinds het afgelopen najaar, en de DORA-regelgeving, sinds januari 2025, worden bedrijven door de Europese Unie verplicht hun inspanningen op vlak van cybersecurity verder aan te scherpen. Bedrijven die niet volgen, riskeren sancties.

Volgens Vanbreda Risk & Benefits is de EU-verplichting een goede zaak. 

We verwachten dat cyberaanvallen zullen blijven stijgen. Want we hebben het laatste zeker nog niet gezien op het vlak van cyberbeveiliging. Cybercriminelen worden ook steeds inventiever, zeker met technologieën als AI. Internationaal duiken al de eerste incidenten op met fakevideo’s en fakestemmen om medewerkers te misleiden.

Gere­la­teer­de berichten

U7353792727 Photorealistic image man in a grocery store selecti 0bbae275 2430 447a 8c39 1bc41fcc7b45

Duur­zaam­heid in de voe­dings­ke­ten: hoe gaat je bedrijf om met nieu­we risico’s ver­bon­den aan je groe­ne ambities?

Voeding
10.03.2025

De roep om duurzaamheid in de voedingsindustrie klinkt luider dan ooit. Niet enkel consumenten geven steeds vaker de voorkeur aan producten die op een verantwoorde manier zijn geproduceerd en verpakt. Ook de nieuwe Europese verordening inzake Verpakkingen en Verpakkingsafval (Packaging and Packaging Waste Regulation) voert de druk op bedrijven op. Wat houdt deze nieuwe wetgeving precies in? Welke duurzaamheidsinspanningen levert jouw onderneming en hoe blijf je ook in de toekomst goed beschermd?

Lees meer
Lees meer over Duurzaamheid in de voedingsketen: hoe gaat je bedrijf om met nieuwe risico’s verbonden aan je groene ambities?
Testimonial lantis

Het duur­za­me part­ner­ship tus­sen Lan­tis en Van­b­re­da Risk & Benefits

Testimonial
03.03.2025

Lantis realiseert complexe mobiliteitsprojecten in de Antwerpse regio. Duurzame en functionele verbindingen bouwen voor alle soorten weggebruikers om de stad en regio te doen floreren is hun voornaamste doel. De Oosterweelverbinding is daar het perfecte voorbeeld van.

Lees meer
Lees meer over Het duurzame partnership tussen Lantis en Vanbreda Risk & Benefits
Beeld artikel hospi

Wacht­po­lis helpt hos­pi­ta­li­sa­tie­ver­ze­ke­ring betaal­baar te hou­den voor gepensioneerden

Pers
19.02.2025

Als kersvers gepensioneerde de hospitalisatieverzekering van je werkgever inruilen voor een individueel exemplaar, kan je veel geld kosten. Met een wachtpolis kan je zo’n financiële kater vermijden. Maar hoe werkt dat? Hoeveel kost de premie? En wat zijn de addertjes onder het gras? Het Laatste Nieuws klopte met deze vragen aan bij enkele toonaangevende spelers in de verzekerings- en gezondheidssector waaronder Vanbreda. Je leest er hieronder meer over.

Lees meer
Lees meer over Wachtpolis helpt hospitalisatieverzekering betaalbaar te houden voor gepensioneerden
Aflevering 15 Vanbreda S2 Foto website

Video­pod­cast — Wetswijzigingen

Videopodcast
18.02.2025

In de nieuwste aflevering van onze videopodcast Succes Verzekerd, ontdek je hoe je nieuwe risico’s succesvol kan integreren in het risicomanagement van jouw onderneming. Een panel van vier in-house experts licht toe welke recente wetswijzigingen impact hebben op jouw verzekeringsportefeuille. De focus ligt op vier actuele topics: de aansprakelijkheid van hulppersonen, mobiliteit, zonnepanelen en cyber.

Lees meer
Lees meer over Videopodcast - Wetswijzigingen